Minimalizmus v domácnosti: Šesť rád, ako bývať krajšie, ekologickejšie a udržateľnejšie

Čas čítania: 3 minút

Minimalizmus v domácnosti a v interiérovom dizajne neznamená iba  jednoduchosť, čisté línie a jednoduchú farebnú škálu, aj keď architektúra a výber zariadenia sú jeho dôležitou súčasťou. Život v minimalistickom byte, dome či kancelárii by sa mal vyznačovať najmä trvanlivými, ekologickými materiálmi a  životom bez zbytočností.

Zdroj: Shutterstock

Každý, kto chce žiť udržateľnejšie a ekologickejšie, by mal dodržiavať týchto šesť pravidiel:

1. Zbaviť sa vecí, ktoré nie sú potrebné

Každý človek prirodzene inklinuje k veciam, ktoré preňho majú emočnú či nostalgickú hodnotu, no ak ich nevyužíva, mal by sa s nimi rozlúčiť. Zaberajú miesto a pre ľudské podvedomie predstavujú impulzy, ktoré človek priamo nevníma, ale pôsobia ako rušivý element a neželaný odpútavač pozornosti. Pokiaľ sa s niečím naozaj nedokáže rozlúčiť, riešením je uskladnenie do krabíc či prepraviek a využitie pivnice alebo garáže.

Zdroj: Shutterstock

2. Interiér zariadiť kvalitne a na dlhý čas

„Prečo by som mal investovať do drahej skrine či linky na mieru, keď si môžem kúpiť a poskladať lacnejšiu alternatívu?“ Logická otázka, ktorú si pri zariaďovaní či rekonštrukcii bytu položí väčšina ľudí. Odpoveď je jednoduchá – nábytok z kvalitných materiálov vyrobený poctivými majstrami nielen lepšie vyzerá, ale spravidla vydrží desaťročia, čo sa o lacnejších alternatívach z veľkoobchodov nedá vždy povedať. K minimalizácii produkcie odpadu nepatrí iba život bez obalov či PET fliaš, ale zohľadnenie dlhodobej perspektívy.

Zdroj: Shutterstock

3. Využiť prírodné materiály 

S druhým bodom súvisí otázka nadčasovosti a dizajnu, ktorý by mal byť moderný aj po pár rokoch a nekopírovať iba súčasné trendy. Spoľahlivým riešením sú prírodné materiály ako drevo, prírodný kameň či odhalená stena, ktorá dodá interiéru industriálny a nadčasový vzhľad. Jednoduché, rovné línie nábytku bez zbytočných ornamentov budú moderné vždy. Sýte a výrazné farby by mali mať maximálne doplnky ako vankúše na sedačke či košík na ovocie, ktoré je jednoduché a nenákladné odložiť či vymeniť.

Zdroj: Shutterstock

4. Nech vyniknú ľudia, nie priestor 

V minimalisticky zariadenom interiéri by každá jeho súčasť mala mať účel. V opačnom prípade sem nepatrí. Atraktivita dizajnu tkvie jedine v tvaroch a materiáloch objektov, ktoré sú v danej miestnosti opodstatnené a potrebné – či už je to kuchynská linka, jedálenská súprava alebo sprchový kút. Keď príde do minimalistického bytu návšteva, nemalo by ju zaujať nič iné, iba hostitelia. Minimalizmus nekladie dôraz na prostredie, ale na ľudí v ňom.

Zdroj: Shutterstock

5. Interiér presvetlený denným svetlom 

Ďalším kľúčovým prvkom minimalistického interiéru je dostatok denného svetla vo všetkých kútoch bytu či kancelárie. Okná by mali byť nezastreté a šíreniu svetla by nemali brániť bariéry ako tmavé záclony či žalúzie. Do kúpeľne či iných miestností bez okien by mali viesť dvere s nepriehľadným sklom a rastliny a zeleň v domácnosti je najlepšie umiestniť na miesta s najväčším množstvom denného svetla – oproti oknám.

Zdroj: Shutterstock

6. Minimalizmus sa nezačína v interiéri, ale v myslení 

Konzumný spôsob života a všadeprítomná reklama neustále podnecujú k nakupovaniu nových vecí. Každý by si však mal pred kúpou položiť otázku: „Skutočne túto vec potrebujem?“ Nové oblečenie, kozmetika či doplnky predstavujú ďalšie rušivé vnemy pre naše myslenie, ďalšie zbytočné finančné náklady a najmä ďalší odpad, ktorý vyprodukujeme o pár rokov, keď nás nové veci prestanú lákať. Minimalizmus by nemal začať vo vkusne zariadenom interiéri alebo na upratanom pracovnom stole, ale v mysli človeka, ktorý sa rozhodne žiť s tým, čo skutočne potrebuje, a nie s tým, čo sa mu vo chvíľkovou rozmare zapáči.

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.