V hlavnej úlohe voda: Študenti v projekte JTRE, STU a festivalu Grape chystajú “sprchový” pavilón

Čas čítania: 4 minút

Tohtoročný Grape chystá okrem skvelej hudby aj originálny pavilón navrhnutý študentmi FA STU v spolupráci s JTRE a organizátormi festivalu. My sme sa boli pozrieť, ako sa študentom pracuje, či stíhajú, a čo na projekt hovoria. Navštívili sme ich priamo na fakulte a nakukli do montáže ich letného pavilónu. Poďte sa pozrieť s nami.

Hoci príprava festivalového pavilónu je náročná a vyžaduje si pozornosť pre detail, študenti v nej vidia vzácnu príležitosť. „Spoluprácu medzi Fakultou architektúry STU, JTRE a festivalom vnímame veľmi pozitívne. Myslíme si, že je to skvelá príležitosť pre všetky zúčastnené strany, a o to viac pre nás, keďže máme možnosť realizovať náš nápad priamo na letisku v Piešťanoch a byť tak súčasťou Grapu. Môžeme zažiť festival aj inak, ako z pozície návštevníka a zároveň vytvoriť niečo pre ostatných,” zhoduje sa celý tím. Ten pozostáva z desiatich študentov, pričom konštrukčnú fázu momentálne zastrešuje polovica z nich. Ostatní majú na starosti “vybavovačky” s dodávateľmi ako sú vodári a podobne.

Hlavnou témou pavilónu je voda, a to dokonca tečúca. Jednou zo súčastí pavilónu sú aj “kvapky”, ktorých výroba sa nezaobíde bez dávky trpezlivosti. Časť študentov, ktorá má na starosti konštrukčnú fázu pred festivalom, totiž viaže 1 700 plastových priehľadných gulí na kovové drôty. Tie budú visieť v pavilóne a umožnia zábavnou a kreatívnou formou ľuďom “sprchovať” seba či ostatných.

Aj takáto mravenčia práca je súčasťou tvorby diela, no má svoj zmysel. To potvrdila aj supervízorka projektu, Mgr. art. Paulína Ebringerová, ArtD.: „Študenti si vyskúšajú všetky súčasti projektu – nielen návrh, ale aj realizáciu. Celý tím mal rozdelené funkcie: komunikovali s odborníkmi a museli riešiť všetky problémy, ktoré nastali. Napríklad sme museli riešiť zmenu dodávateľa týchto gulí či prispôsobiť projekt festivalovým normám. Brali sme do úvahy odlišnú statiku či možnosť až trojnásobne silnejšieho vetra,” vysvetľuje.

Projekt sa síce začal počas semestra, no na prácach sa pokračuje aj počas letných dní. Študenti sa pravidelne stretávajú na fakulte, komunikujú s dodávateľmi a koordinujú sa aj navzájom v tíme. Podľa ich slov je cesta za úspešnou realizáciou veľkou výzvou. Že je okolo pavilónu veľa roboty dokazuje aj dĺžka ich zoznamov úloh a povinností. Vyriešiť musia všetko: od toho, kto zabezpečí vodu pre pavilón cez to, kto má na starosti reklamu, kto presun diela do Piešťan až po dohodu, kto bude mať kedy službu ako dozor.

Úsilie však stojí za to. Vďaka spolupráci STU a Grape-u s JTRE sa totiž z projektu na papieri stane reálne dielo, ktoré zažijú tisíce ľudí. „Samozrejme, chce to aj nejakú prácu vo voľnom čase. Berieme to však ako príjemnú povinnosť, pretože všetci chceme vytvoriť niečo, čo návštevníkov zabaví. Sme úprimne zvedaví na reakcie verejnosti,” zhodli sa študenti.

Ako sa na projekt pozerajú študenti z tímu?

Barbora, 23 (spoluautorka návrhu):

„Keď sme na začiatku dostali zadanie, mali sme úplne inú predstavu. Už od začiatku sme vedeli, že tam chceme vodu, keďže to bol festival – a tento nápad ostal. Až potom sme sa dostali k nápadu so sprchami v zábavnej forme. Potiahnete lanko a osprchujete niekoho iného.

Je skvelé, že sme si prvýkrát mohli vyskúšať realizáciu diela, ktoré sme navrhli. Teraz vidíme, čo všetko takýto projekt obnáša – od zháňania investora až po technické záležitosti, ako to bude riešené konštrukčne. Musí to byť premyslené do posledného detailu, musíme to dať dokopy a pritom vytvoriť a dodržať časový harmonogram. Zistili sme, že človek musí byť aj technicky zdatný, aby detailne a presne poznal konštrukciu, ako sa čo kde prichytí, ako to bude vyzerať.”

Nela, 23:

„Najväčším prínosom sú určite získané skúsenosti. Zistili sme, ako sa pracuje v tíme, ako sa pracuje na konkrétnej realizácii, pretože doteraz sme robili na projektoch, ktoré ostali iba na papieri. Má to pre nás veľmi veľký prínos do praxe a aj do života. Ja osobne som sa v rámci tohto projektu celkom našla v organizácii. A bavila ma aj tímová práca, to ako spolupracujeme jeden z druhým a dohadovanie ďalšieho postupu.”

Marián, 23:

„Ja som pracoval najmä ako technická podpora, takže sa najviac angažujem v rámci stavebnej časti a dohadovaní sa na tom, ako by to mohlo najlepšie fungovať po praktickej stránke. Hoci všetko, čo sa udialo, sme viac-menej čakali, niektoré veci sa trochu omeškali, napríklad ohľadom dovozu. Takže nejaké naťahovačky vznikli, ale prispôsobili sme sa. Pracuje sa nám veľmi dobre, pretože sme dobrý kolektív a môcť zrealizovať takýto projekt je veľmi povzbudzujúce.”

Tea, 23:

„Všetci sme pracovali tak trošku na všetkom, ja osobne som najviac riešila logo. Celý projekt bol naozaj tímová práca, boli sme spolu v neustálom kontakte. Navzájom sme si pomáhali a podporovali sa. Predtým som v škole takéto skúsenosti nemala – nič architektonické na festivaly sme nerobili a v škole sme nerealizovali pavilóny 1:1. Bola to nová vec, aj po konštrukčnej stránke – museli sme riešiť všetky detaily, prejsť si všetkých tisíc variantov a rozhodnúť sa, ktorý je najlepší. Bolo to náročné, ale aj zaujímavé a prínosné.”

Pavilón študentov architektúry na STU, ktorý vznikol v spolupráci s JTRE si môžete prísť pozrieť na festival Grape, ktorý sa uskutoční 10.-11. augusta 2018 na letisku v Piešťanoch. Autorkami návrhu pavilónu sú Barbora Mažgutová a Lucia Medlenová.


Autor: ©Matej Makovický, foto: ©Dominika Behúlová

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.