Udržateľný život: Blogerka radí, ako začať žiť ekologickejšie a myslieť pritom na planétu

Čas čítania: 4 minút

Udržateľný spôsob života je taký, keď súčasná generácia nežije na úkor budúcej. Prispôsobuje tomu svoje správanie, zvyky a celkový spôsob života, pričom prestáva myslieť iba na svoje potreby, ale berie do úvahy potreby svojich potomkov a planéty.

Blogerku Nikoletu Kováčovú sleduje na jej Instagrame @surovadcerka viac ako 26 tisíc ľudí.

„Pri udržateľnom spôsobe života sa človek snaží čo najviac obmedziť využívanie prírodných a osobných zdrojov. Hlavným cieľom je zníženie uhlíkovej stopy, čo sa dá dosiahnuť napríklad zmenou spôsobu dopravy, znížením spotreby energie či zmenou stravovania,“ hovorí Nikoleta Kováčová, blogerka, ekologická aktivistka a vegánka. Sama žije udržateľne už šesť rokov.

Každý by mal začať tým, čo mu súčasná situácia dovolí

„Začala som práve zmenou stravovania počas pracovného pobytu v Bombaji. Vtedy to bolo viac menej z núdze, lebo bolo extrémne ťažké stravovať sa tak, ako som bola zvyknutá. Vtedy som začala s vegánstvom a následne som sa začala zaujímať aj o ekológiu a etiku, ktoré stoja za rastlinným stravovaním. To viedlo aj k ďalším veciam súvisiacim s udržateľnosťou a ekologickým spôsobom života“ vysvetľuje zmenu životného štýlu Nikoleta, ktorá sa živila ako modelka a cestovanie bolo súčasťou jej práce.

Zdôrazňuje však, že udržateľnosť má veľa stránok a nie každý ich dokáže všetky dodržiavať. Niektorí ľudia nedokážu fungovať bez auta, pretože nemajú iné možnosti pohodlnej prepravy, iní auto nepotrebujú vôbec, ale kvôli práci musia lietať. Dôležité je sústrediť sa na to, čo situácia človeku dovolí.

Niekedy k zmene životného štýlu stačí málo, napríklad výmena igelitovej nákupnej tašky za plátenú, alebo plastových fliaš za sklenené.

„Jazdím skoro výhradne MHD, chodím peši alebo na bicykli. Doma s priateľom nielen recyklujeme, ale aj kompostujeme, znižujeme spotreby energie a hlavne nenakupujeme viac, ako potrebujeme. Vyhýbame sa plytvaniu jedlom a zdrojmi,“ vymenúva Nikoleta Kováčová.

Keď sa niečo pokazí, opravujte

V každodennom živote je veľa spôsobov, ako začať žiť udržateľnejšie a ekologickejšie. Pri vybavení interiéru netreba nakupovať nové veci, kým ich človek naozaj nepotrebuje. „Treba si uvedomiť, že najudržateľnejší interiér je ten, ktorý už máme,“ vysvetľuje Nikoleta Kováčová. Pre niekoho môže byť cestou minimalistický interiér (článok o základných princípoch minimalizmu v interiéri nájdete tu), zručnejší ľudia sa vrhnú do prerábania nábytku alebo výroby vlastných kúskov zo zostatkového materiálu, napríklad paliet.

Za nastupujúci trend je možné označiť aj nakupovanie interiérového zariadenia z druhej ruky, alebo od reštaurátorov starého nábytku. Do módy sa postupne dostávajú nadčasové retro kúsky zo 60. a 70. rokov, aké ľudia poznajú z bytov alebo chát svojich starých rodičov. Milovníci tohto štýlu pritom často ani nevedia, že robia niečo pre udržateľný spôsob života.

„Živočíšny priemysel je v oblasti produkcie CO2 škodlivejší, ako všetky druhy dopravy,“ tvrdí Nikoleta Kováčová, autorka prvej slovenskej vegánskej kuchárskej knihy.

„Ďalšia oblasť je stravovanie. U nás doma sa varí výhradne vegánsky, ale už len fakt, že si varíme a nenechávame si jedlo dovážať, je malé plus a pre niekoho možno začiatok ekologickejšieho správania,“ hovorí Nikoleta Kováčová. „Pri domácich spotrebičoch je štandard hľadať najekonomickejšie a ekologickejšie riešenia – práčky a chladničky, ktoré nebudú plytvať energiou.“

Ďalšou možnosťou, ako v domácnosti pomôcť životnému prostrediu, je zriadiť si domáci kompost. Spaľovanie organického materiálu zbytočne znečisťuje ovzdušie, o to viac, keď môže byť využitý ako kvalitný kompost. Nikoleta Kováčová vyzdvihuje aj úsporné perlátory na umývadle, ktoré šetria vodu.

Domáci kompost je podľa Nikolety Kováčovej ideálnym krokom k udržateľnejšiemu spôsobu života v domácnosti.

Žiť udržateľnejšie znamená šetriť peniaze 

Najmä obyvatelia väčších miest si začínajú uvedomovať, že dôsledky klimatickej krízy sú naozaj vážne, a rastie v nich uvedomelosť a ekologické zmýšľanie, ktoré sa snažia aplikovať aj v spôsobe života. Existuje aj skupina ľudí, ktorú žijú udržateľne z ekonomických dôvodov. Podľa Nikolety Kováčová je vedľajší účinok ekologickejšieho správania aj to, že človek ušetrí peniaze, pretože nenakupuje veci, ktoré nepotrebuje.

Bratislava ponúka veľa možností, ako žiť udržateľnejšie – využívať MHD, chodiť do práce na bicykli, nakupovať v second-handoch. Postupne vznikajú aj spoločné záhrady, komposty a požičovne rôznych vecí. Zdieľaná ekonomika nachádza svoje miesto, no v porovnaní so zahraničím je stále čo doháňať.

„Kodaň, Amsterdam či Berlín sú dobrými príkladmi ekologických miest. Titul najzelenšieho hlavného mesta na tento rok získal Lisabon. Ten už dlho pracuje na integrovanom meste a využíva holistický prístup k územnému plánovaniu, ktorý zohľadňuje všetky aspekty mesta vrátane vody, mobility, odpadu, ako aj vzdelávania a zamestnanosti,“ vysvetľuje Nikoleta Kováčová výhody portugalskej metropoly. „Vyhráva to aj s najväčšou sieťou elektrických nabíjacích staníc na svete.“

Lisabon bol medzinárodnými expertmi vyhlásený za European Green Capital na rok 2020.

Ako začať?

Udržateľne sa dá žiť všade a za každých podmienok. Začiatočníkom radí Nikoleta Kováčová nasledovne:

„Človek by si na úvod mal spraviť malý audit toho, ako žije, a nájsť miesta pre zlepšenie. Či už je to v oblasti stravovania, dopravy či domácnosti. Najlepšie je začať postupne. Žiadne rýchle zmeny typu ‚Od zajtra žijem bez plastov, praktizujem zero waste a jem len zeleninu.‘ Najdôležitejším krokom je zredukovať nakupovanie nových – nepotrebných vecí, a obmedziť konzumáciu živočíšnych potravín. Niekto môže vyskúšať mesiac bez nakupovania nového oblečenia, niekto víkend bez mäsa. Redukovanie, recyklovanie, znova používanie, odmietanie a premýšľanie nad nákupmi a správaním, to sú základné princípy udržateľnosti. Potrebujem tú vec? Využijem ju dostatočne? Neviem ju získať z druhej ruky? Viem sa dostať z bodu A do bodu B inak ako autom? Základom je klásť si rôzne otázky, a človek zistí, že udržateľný život je prospešný nielen pre planétu a budúce generácie, ale najmä preňho samého.“

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.