Kam za zaujímavou architektúrou? Svoj cestovný bedeker vám predstaví projektový manažér JTRE

Čas čítania: 4 minút

Ako sám hovorí, Ľuboš Kaštan je typ cestovateľa, ktorý si rád svoje cesty plánuje. Pred návštevou konkrétneho mesta alebo krajiny má v hlave plán, čo chce na svojej ceste vidieť a ktoré miesta túži navštíviť.

„Vzhľadom na to, že sa dlhodobo venujem výškovým stavbám, rád vyhľadávam práve destinácie, kde je možné vidieť modernú výškovú architektúru. Zaujíma ma predovšetkým spôsob, ako sa vysporiadali s architektonickým a technickým riešením samotnej stavby, ale aj s úpravou priestoru okolo týchto stavieb, čo je veľmi dôležitá súčasť architektúry z pohľadu „mestotvornosti“.

„Je naozaj veľmi inšpiratívne, ako sa v zahraničí riešia verejné priestory.“

Je naozaj veľmi inšpiratívne, ako sa v zahraničí riešia verejné priestory. Ako vedia skĺbiť dizajn a funkčnosť riešenia námestí, parkov a bulvárov spolu s pešou, automobilovou či cyklistickou dopravou tak, aby nová výstavba obohatila urbanizmus mesta a poskytla multifunkčný priestor slúžiaci ľuďom.

Ľuboš Kaštan na mieste, kde v budúcnosti vyrastie prvý mrakodrap na Slovensku v rámci projektu Eurovea II

Počas 12 rokov, čo sa venujem výškovým stavbám, som mal v rámci pracovných ciest možnosť navštíviť veľa zaujímavých stavieb a stretnúť sa s menami svetovej architektúry. Dokonca som spolupracoval s takým veľkým architektom, ako je Ricardo Bofill. V rámci prípravy a výberu architektov našich projektov som komunikoval s ateliérmi ako Norman Foster, Studio Libeskind, Zaha Hadid, Benoy alebo SOM. Vždy, keď pripravujeme nový projekt, je moja práca spojená s cestovaním za takýmito stavbami a ateliérmi. Preto sa aj charakter týchto ciest často prispôsobuje téme, ktorú práve riešime.

One World Trade Center v New Yorku

Aké stavby treba vidieť aspoň raz v živote? Uviedol by som napríklad najvyššie budovy na svete, ako sú Burj Khalifa v Dubaji, One World Trade Center v New Yorku alebo najvyššiu bytovú vežu na západnej pologuli – 432 Park Avenue v New Yorku. Táto unikátna stavba, navrhnutá architektom Rafaelom Vinolym, s pomerom šírky k výške 1:15 patrí k najštíhlejším mrakodrapom na svete. Všetky spomínané stavby odporúčam vidieť nielen z pohľadu architektúry, ale aj z hľadiska zaujímavých a často jedinečných technických a technologických riešení.

432 Park Avenue v New Yorku

Moderná architektúra výškových stavieb dokáže veľmi často prekvapiť inovatívnymi riešeniami, ktorými sa snaží každý autor svoje dielo obohatiť. Pri návšteve takejto stavby si uvedomíte, ako sa technické limity posúvajú a aké úžasné diela je možné v dnešnej dobe postaviť. Zaujímavý zážitok mám z najvyššej stavby v Moskve – Federation Tower. V reštaurácii na 62. poschodí sa počas prevádzky začala pomocou hydraulických piestov otvárať celá fasáda. Bol to dych vyrážajúci moment pre všetkých zákazníkov. Celý charakter priestoru sa zmenil a zrazu ste sedeli na otvorenej terase vo výške 200 metrov nad zemou. Toto je len jeden z príkladov, ako môže moderná architektúra ovplyvniť dojem z budovy.

Federation Tower v Moskve

Nečakané miesta a úžasné stavby môžete celkom úplnou náhodou objaviť v Číne. Stalo sa to aj mne, konkrétne v Šanghaji, ktorý má dokonalo rozplánovaný rozvoj mesta a na jeho základe pripravuje celú infraštruktúru. Vďaka tomu tam môžete nájsť územia, ktoré majú vybudovanú kompletnú infraštruktúru – cesty so stredovým zeleným pásom, stromami a kvetmi, chodníkmi, osvetlením, námestiami a vodnými plochami okolo voľných pozemkov, na ktorých sú naplánované budovy a tie sa tam podľa regulácie postavia… Je veľmi zaujímavé vidieť územie s takouto prípravou a pripravenosťou na budúci rozvoj mesta.

Mestský park v Šanghaji

V poslednej dobe ma zaujala nová moderná budova v Hamburgu – Elbphilharmonie od architektov Herzog & de Meuron. Nie je síce výškovým objektom, ale zato veľmi zaujímavou architektonicky aj technicky zvládnutou stavbou v priamom dotyku s prístavom.“

Elbphilharmonie v Hamburgu

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.