Deti a architektúra 2019: Ako si žiaci predstavujú prvý slovenský mrakodrap?

Čas čítania: 4 minút

Ako by vyzeral prvý slovenský mrakodrap, ak by zadanie do rúk dostali dnešní šiestaci či siedmaci zo základných škôl po celom Slovensku? Veľký počet prihlásených prác do piateho ročníka projektu Deti a architektúra dokazuje, že o architektúru majú žiaci aj učitelia základných škôl záujem. Vysoká kvalita a originalita vypracovaných zadaní dokazujú, že v rôznych kútoch Slovenska vyrastajú nádejní architekti, ktorí sa môžu v budúcnosti podieľať na realizácii svojich nápadov nielen na papieri.

Ocenení žiaci. Porota okrem prvý troch cien rozdala odmeny, špeciálne ceny a ceny partnerov.

Dvadsať najlepších z nich vybrala porota, a tí si prišli prevziať ocenenia na poznávacom výlete v Bratislave. Absolvovali vernisáž najlepších diel, debatu s architektmi a poznávaciu jazdu vláčikom okolo ikonických architektonických diel hlavného mesta.

Najviac hlasov získala práca „Mrakograf“ siedmaka z Vranova nad Topľou

Porota zložená z organizátorov, odborníkov a partnerov projektu hodnotila najmä kreativitu a estetickosť jednotlivých diel. Podľa slov organizátorky projektu Dariny Lalíkovej nehľadia až tak na realizovateľnosť projektu, ako na jeho nápaditosť a originalitu. Možno aj preto tento rok získala prvú cenu práca Šimona Doboša zo ZUŠ A. Dubčeka vo Vranove nad Topľou, ktorá zaujme najmä farebnosťou a netypickým spracovaním.

Víťaz súťaže, siedmak z Vranova nad Topľou Šimon Dobeš.

„Niektoré práce boli skutočne famózne. Na tvorbe študentov vidno nielen ich kreativitu a vizuálne cítenie, ale aj prácu pedagógov, ktorí sa im venujú, zhodnotila súťaž Darina Lalíková. Druhú cenu získala Alžbeta Sorgerová zo ZŠ sv. Cyrila a Metoda v Košiciach, a tretiu cenu si odniesol Filip Goč zo ZŠ sv. Vincenta v Ružomberku.

„Mňa bavia grafity aj architektúra, a toto bola príležitosť tieto dve veci spojiť. Nevedel som sa rozhodnúť, či vôbec moju prácu poslať do súťaže, ale aj vďaka môjmu učiteľovi som sa nakoniec prihlásil. Vôbec som nečakal, že by som mohol vyhrať,“ okomentoval svoje víťazstvo Šimon Doboš. V silnej konkurencii zvíťazil jeho návrh výškovej budovy s názvom Mrakograf. Vežiak rozdelil na tri časti a ozvláštnil ho rôznymi prvkami moderného umenia. „Rád by som sa v budúcnosti venoval aj architektúre, ak to vyjde,“ dodal s úsmevom.

Projektový manažér prvého slovenského mrakodrapu Ľuboš Kaštan a držiteľka ceny JTRE Nella Jochimová.

Spokojnosť neskrýval ani učiteľ Ján Kostelník. Sám si odniesol ocenenie pre pedagógov, ktorí sa aktívne podieľali na práci so študentmi v rámci e-learningového programu. „Ja sa od začiatku snažím viesť mojich študentov k tomu, aby si uvedomovali, že architektúra sa nachádza všade okolo nás a aj my sa na nej priamo podieľame,“ hovorí. Žiaci ZUŠ z Vranova nad Topľou v súťaži získali celkovo päť ocenení.

Svieži pohľad na architektúru

„Treba si uvedomiť, že do projektu Deti a architektúra sa zapájajú aj desaťroční žiaci. To znamená, že sa narodili v ére mobilov, internetu, majú úplne iné detstvo, aké sme mali my, a to ovplyvňuje aj ich pohľad na svet okolo nás,“ zdôrazňuje vedúca Ústavu obytných budov na fakulte architektúry STU Andrea Bacová, ktorá bola tiež členkou poroty.

Členmi poroty boli spoluorganizátori a predstavitelia partnerov projektu.

Projekt organizovaný Občianskym združením EUROARCH má za úlohu predstaviť deťom architektúru, upozorniť ich, že architektúra sa nachádza všade okolo nich, a načrtnúť im základné princípy peknej a kvalitnej architektúry. Súčasťou je e-learningový softvér, do ktorého sa tento rok zapojilo viac ako 130 základných škôl z celého Slovenska.

V deťoch treba vyvolať záujem hravou modernou formou

„Školám poskytujeme multimediálnu aplikáciu, ktorá má za úlohu hravou, interaktívnou a animovanou formou viesť deti k pochopeniu architektúry a danej témy. Tento rok sme napríklad pripravili animovaný príbeh mrakodrapu v Taipei, v ktorom sme využili storytelling. Práve ten najlepšie funguje pri práci s deťmi,“ vysvetľuje spoluautorka programu Lucia Lalka. Ako členka poroty súhlasí, že najdôležitejším kritériom pri hodnotení prác bola práve kreativita.

Porota zasadla v priestoroch fakulty architektúry, kde vyberala spomedzi 600 žiackych prác.

Aj tento program ukazuje, že nezainteresovaný hlas „zvonka“ vie pomôcť priniesť čerstvý pohľad na architektúru. Podľa porotkyne a členky predsedníctva OZ EUROARCH Ingrid Úradníček Blaškovičovej, autori týchto prác vždy dokážu prekvapiť nápadmi a dokazujú, že svojím myslením môžu inšpirovať aj profesionálnych architektov, ktorí sa v brandži pohybujú dlhé roky.

Diela sú vystavené v lobby budovy Pribinova 19.

Najlepšie práce budú vystavené v lobby budovy Pribinova 19 v štvrti Eurovea City do konca februára 2020.

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.