Anketa: Čo v domácej izolácii čítajú architekti, urbanisti a projektoví manažéri?

Čas čítania: 4 minút

Život na celom svete sa spomalil a inak tomu nie je ani v Bratislave. Nový spôsob života však otvára možnosti sebarealizácie či vzdelávania v profesionálnych oblastiach, ale aj v hobby a koníčkoch. Mnohí ľudia majú konečne čas siahnuť po knihách, ktoré čakali na otvorenie. Čo v domácej izolácii čítajú architekti, urbanisti a projektoví manažéri?


 

 

Milota Sidorová, urbanistka, Metropolitný Inštitút Bratislava, moderátorka Živé Mesto FM

 

Je to paradox, ale hoci žijem v byte s viac než tisíc knihami a v detstve som bola veľká čitateľka, od zavedenia týchto opatrení som nenašla chuť sadnúť si ku knihe. Moje čitateľské návyky sú veľmi súčasné a kopírujú aktívne životné obdobie. Čítam médiá, štúdie, odborné články, knihy zväčša malé, krátke, odborné štúdie opäť k veciam sveta, prípadne si nechám občas poradiť od priateľov spisovateľov, ktorí majú podobné vnímanie sveta.

Ale – na čo nedám dopustiť – je Wikipedia. Je mojou slabosťou a som jej vášnivou čitateľkou. Čítam o histórii, mestách, ľuďoch, ktorí tvorili ich príbehy. Je to fakt nekonečný zdroj poznania v telefóne. Asi mi aj pomáha jej asociatívny charakter, lebo ak by táto karanténa trvala dlho, možnosť kedykoľvek prejsť do iného mesta, témy či obdobia je veľmi silná metafora slobody.

Tomáš Žáček, architekt, CEO Ecocapsule

 

D.O.M.E.K je kniha pre čitateľov od 3 do 99 rokov. Vybral som ju preto, lebo ju čítam so svojím synom, predškolákom, ktorého veľmi baví a rád sa k nej vracia. Kniha hravou, zrozumiteľnou a graficky pútavou formou predstavuje 35 zaujímavých domov z celého sveta. Je rozdelená geograficky a domy sú popísané tak, že idea každého je predstavená už v jeho názve, napríklad Dom Prísavka alebo Dom s veľkými ostňami. Každý dom v knihe je jedinečný, a na ich príkladoch sa dá krásne reflektovať rôznorodosť architektúry, jej zmysel pre majiteľa a pre spoločnosť, ale najmä súvzťažnosť formy a funkcie.

Darina Lalíková, predsedníčka OZ Euroarch, autorka, zakladateľka projektu Deti a architektúra

 

Domáca izolácia je na jednej strane náročná, no na druhej strane je to vynikajúce obdobie na diskusie v rámci rodiny, ale aj na čítanie a študovanie. Určite mám teraz viac času práve na tieto činnosti. Z odbornej stránky ma zaujala veľmi zaujímavá knižka o svetových mostoch. Dostala som sa k nej vďaka príprave osvetovo-vzdelávacieho projektu pre deti o architektúre, ktorý tento rok plánujeme zamerať na tému svetové aj slovenské mosty. Autormi knižky Mosty/Bridges sú Angličania Angie S. Perinová a Giorgio Farraggiana. Kniha ponúka ich subjektívny výber najzaujímavejších mostov z celého sveta. Okrem informácií o konštrukčnej a technologickej stránke ich výstavby je bohato ilustrovaná krásnymi fotografiami aj škicami autorov týchto mostov.

Čo sa týka beletrie, podarilo sa mi v poslednom období prečítať viacero kníh, ale najviac ma asi dostala knižka od Pavla Vilikovského Letmý sneh, ktorú som si kúpila len prednedávnom ako prejav úcty voči nedávno zosnulému autorovi. Rada podporujem kúpou práve slovenských autorov a P. Vilikovský je navyše mojím obľúbeným autorom. Knižka Letmý sneh je ako pohladenie duše, vtipná, ale aj vážna. Ponúka niekoľko tém na zamyslenie, napríklad akí sme my ľudia a čo je vlastne láska. Jeho definícia lásky je aj na prebale knihy a práve po jej prečítaní som si knižku išla hneď kúpiť. Knihu neodporúčam zhltnúť za jedno popoludnie, aj keď je útla a dalo by sa to. Túto knižku si treba naozaj vychutnať stranu po strane!

Vladislav Beka, projektový manažér JTRE

 

Na knihu Building Up and Tearing Down amerického kritika architektúry Paula Goldbergera som natrafil pri mojich nedávnych potulkách New Yorkom. Vyšla v roku 2009, odvtedy sa v „NYC“ veľa zmenilo, pribudli významné stavby ako One World Trade Center, The High Line, Hudson Yards a mnohé iné. Na aktuálnosti knihy to ale neuberá. Je súhrnom 57 článkov – esejí, ktoré publikoval autor v The New York Times v rokoch 1997 – 2009. Goldberger sa pre mňa veľmi príjemným novinárskym štýlom vyjadruje nielen k jednotlivým stavbám významných svetových architektov po celom svete, ale aj k urbanizmu a tvorbe miest. Čo na ňom najviac oceňujem, je jeho komplexný pohlaď – nevšíma si iba samotný dizajn, ale pridáva aj okolnosti a súvislosti, za akých stavby vznikali, či už spoločenské, politické, ekonomické alebo historické. Vnímam tieto záležitosti podobne, preto ma kniha baví. Navyše sa dobre číta, vecné fakty sem-tam spestria aj ľahšie informácie a rozhovory s architektmi. Je to oddychové a zároveň poučné čítanie, po ktorom sa dá siahnuť, kedykoľvek je voľná chvíľa.

Boris Schultz, architekt, spolumajiteľ ateliéru AM Architects

 

Kniha What is Affordable Housing? je prvým zväzkom ročnej tlačenej publikácie Archhive – Bee Breeders. Jeho cieľom je prepojiť architektov, investorov a organizácie, ktoré aktívne pracujú na vytvorení nových precedensov v oblasti bytovej krízy. Rozdelená je do troch častí. Prvá obsahuje rozhovory s firmami a jednotlivcami, ktorí už pracujú na vytvorení alternatívnych modelov pre lacné bývanie. Druhá časť obsahuje sériu stanovísk a esejí, zatiaľ čo záverečná časť ponúka príklady návrhov projektov. Keďže som v Londýne pracoval na projektoch nájomného bývania, mnohé princípy poznám, ale objavujú sa nové trendy, ktoré táto kniha popisuje, a preto je pre mňa veľmi poučná.

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.