Otvorené parky a záhrady priniesli cirkusové vystúpenia, komentované prehliadky aj atrakcie pre najmenších

Čas čítania: 4 minút

Obyvatelia Bratislavy to nemusia mať do prírody tak ďaleko, ako si myslia. Dokazuje to populárny Víkend otvorených parkov a záhrad, ktorý sa konal 1. a 2. júna na celom Slovensku. V Bratislave otvorili svoje brány zelené lokality, ktoré majú čo ponúknuť nielen odborníkom, ale všetkým obyvateľom hlavného mesta, ktorí sa zaujímajú o záhradnú architektúru, zeleň a životné prostredie.

V zelenom Panorama Parku, ktorý sa nachádza v novovznikajúcej štvrti Eurovea City pod oknami administratívnych a obytných budov Panorama Towers, si mohla verejnosť počas víkendu vychutnať jedinečné vystúpenia svetových umelcov cirkusového festivalu Cirkul’Art. Pre zvedavých pripravili krajinní architekti komentované prehliadky Panorama Parku.

Peter Pasečný zo štúdia 2ka Architects vysvetlil princíp prepojenia zelených plôch s biznisovým prostredím. Chodníky v parku vytvárajú sieť, ktorá sa ako pavučina chytá k domom, pričom vstupy do parku sú nasmerované na vstupy budov pre prirodzenú orientáciu v priestore.

Na pohľad výrazné a nadrozmerné rekvizity umelcov z Cirkul’Art pútali pozornosť obyvateľov Panorama Towers, zamestnancov kancelárií i náhodných okoloidúcich.

Umelci prechádzali aj okolo nič netušiacich návštevníkov, ktorí sa s týmto prekvapením radi podelili aj na sociálnych sieťach.

Hlavnou témou komentovaných prehliadok v Zuckermandli bol Skalný nos, označovaný ako najjužnejší výbežok Malých Karpát.

Skalný nos je významným miestom z hľadiska botaniky, pretože tu rastie viacero špecifických rastlín a drevín, napríklad metlica trstnatá alebo čerešňa mahalebka, ktorá sa týči priamo na vrchole 15-metrového útvaru. Je miestom prvého opisu skalničníka guľkovitého.

Pod hradným bralom v Zuckermandli vedie náučný chodník. V priebehu krátkej prechádzky sa návštevníci zoznámia s jeho flórou a faunou, ale aj históriou štvrte Zuckermandel, ktorá siaha až do 13. storočia. Informačné tabule sú na chodníku umiestnené celoročne. Verejnosti je k dispozícii aj fitpark s posilňovacími strojmi, ktorý obklopuje zeleň rastúca popri celej dĺžke náučného chodníka.

Najmenší návštevníci si mohli vyskúšať vlastnoručné zdobenie nanukov v reštaurácii Mondieu Zuckermandel alebo sa osviežiť zmrzlinou pripravenou podľa 70-ročnej rodinnej receptúry v cukrárni Wagner na námestí Franza Xavera Messerschmidta.

Obľúbenou atrakciou Zuckermandlu sa počas uplynulého víkendu stal aj karikaturista, ktorý vtipným spôsobom zvečnil viac ako 50 návštevníkov mestskej štvrte pod hradom.

Najobľúbenejším miestom na fotografovanie sa stala romantická hojdačka umiestnená na lávke v Zuckermandli s výhľadom na hradné bralo. Hojdačka tu ešte pár dní zostane pre všetkých, ktorí majú záujem o milé rodinné alebo zamilované fotografie.

Návštevníkom 102 zelených oblastí po celom Slovensku prialo aj počasie.

Cieľom Víkendu otvorených parkov záhrad je predstaviť návštevníkom jedinečné miesta, do ktorých bežne nemajú prístup alebo netušili, že existujú. Verejne prístupné zelené lokality určené na relax sú kľúčovým prvkom kvality mestského prostredia. Návštevníci komentovaných prehliadok majú pár tipov, ako zlepšiť kvalitu parkov a záhrad na Slovensku.

Margita, dôchodkyňa:

„Aby ľudí lákali záhrady, parky a celkovo verejné priestory, a aby v nich radi trávili voľný čas, musia byť predovšetkým udržiavané. Bohužiaľ u nás môže byť aj pekný úmysel, spraví sa park, vysadí sa zeleň, ale potom sa o to nikto nestará a ten priestor je neudržiavaný. Každý by mal začať od seba a postarať sa napríklad o zeleň v okolí svojho domova tak, ako to robím ja s manželom. Susedia a okoloidúci sa čudujú, keď idú okolo záhrady, že kde sa to tu berie, ale my to robíme pre každého. Pekne sú udržiavané napríklad Sad Janka Kráľa alebo Zuckermandel.“

Petra, manažérka:

„Vždy ocením, keď je park nielen pekný, ale aj niečím zaujímavý, obsahuje nejaké architektonické „vychytávky“ a celkovo človeka zaujme nielen prírodou. Taktiež je fajn, keď nie je preplnený a mám si kam sadnúť a relaxovať. Niektoré zelené oázy v meste sú už na môj vkus príliš hlučné a rušné, pretože ich pozná každý obyvateľ Bratislavy. Rada vybehnem niekam do tichších, pokojnejších lokalít.“

Alžbeta, študentka:

„Mne vyhovuje, keď si môžem niekam na lúku priniesť deku a učiť sa alebo len tak si sadnúť s kamošmi. Nemusí to byť ani park, rada chodím aj do Horského parku alebo do Bratislavského lesoparku. Ak však ideme so spolužiakmi do mesta, vždy hľadáme také miesta, kde je nielen príroda a pokoj, ale aj možnosť niekam si sadnúť a dať si kávu alebo sa osviežiť limonádou. Takáto možnosť podľa mňa chýba vo viacerých parkoch v Bratislave.“

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.