Objavte Urban Hiking: Mestské túry na vás čakajú aj v Bratislave

Čas čítania: 5 minút

Pre zážitok z dobrodružstva, zdravú outdoorovú aktivitu a zlepšenie kondície nemusíte cestovať kilometre za divokou prírodou. Aj mesto vám vie sľúbiť trasy, pri ktorých sa zapotíte, objavíte zaujímavé zákutia a získate nový uhol pohľadu na prostredie, v ktorom žijete.

Čo si pod mestskou túrou predstavujeme? Skryté miesta, kde sa inak ako pešo nedostanete, prírodu, ktorú z električky neuvidíte či kúsok histórie, o ktorej ste doteraz možno ani nevedeli. Pri Bratislavských mestských túrach vás vďaka jej kopcovitosti spravidla čakajú nové výhľady, ktoré si niekedy musíte zaslúžiť slušným stúpaním, no vďaka Dunaju zas nie je problém vyjsť si na príjemnú prechádzku popri rieke.

To všetko sa dá pohodlne nakombinovať podľa vašich záujmov, času a kondície. Zaostrili sme preto na Bratislavu a poskladali niekoľko trás rôznej náročnosti, ktoré Urban Hiking nášho hlavného mesta ponúka.

 

Rýchla zdravotná prechádzka pri Dunaji (4 km)

Prechádzka nábrežím Dunaja znie možno ako klišé, ale povedzme si, koľkí z nás z nej naraz pešo prešli viac než kilometer? Najkratšiu z našich trás vedúcu práve popri rieke zvládnete aj počas týždňa.

Od Eurovea, cez promenádu River Parku, až po ikonický bratislavský podnik Mark Twain za Botanickou záhradou, ktorý na vás počká na konci cesty vedúcej popri Karloveskom ramene. Ak sa miesto návratu električkou rozhodnete zvládnuť peši aj cestu späť, hneď si môžete započítať prejdených 10 500 krokov, čo predstavuje takmer presne odporúčaný počet, ktorý by mal človek denne prejsť.

 

Cez históriu za moderným umením (8 km)

Návštevu Danubiany, európskeho múzea moderného umenia, mnohí z Bratislavčanov stále odkladajú, pretože sa nenachádza v centre mesta. V lepšom prípade sa tam vyberú loďou, ktorej to dolu prúdom trvá zhruba hodinku. My odporúčame ísť tam peši. Treba si síce vyhradiť pol dňa, získate tak ale oveľa viac, než len umelecký zážitok v cieľovej destinácii.

Osemkilometrová pešia túra od Rusovského parku cez Čunovo až do Danubiany vám zaberie maximálne dve hodiny a je mimoriadne zaujímavá. Začať môžete priamo v Rusovciach, kam sa dostanete pohodlne mestskou hromadnou dopravou. Tam si hneď na začiatku túry určite obzrite Rusovský neogotický kaštieľ, ktorý je spolu s jeho parkom národnou kultúrnou pamiatkou.

Spiatočnú cestu môžete absolvovať buď loďou, ktorá odtiaľ cez víkendy odchádza vždy o 17:00, alebo autobusom MHD, ktorý vás pohodlne dovezie až do centra.

 

Od rieky až na najvyšší vrch Bratislavy (14 km)

Devínska Kobyla je so svojimi 514 metrami najvyšším bodom Bratislavy a zároveň jednou z navštevovanejších oblastí hlavného mesta. Ak sa vyberiete z mesta, na túru si vyhraďte pre istotu celý deň. K východiskovému bodu sa najrýchlejšie dostanete z električkovej zastávky Molecova. Od neďalekého Vodárenského múzea sa vyberte popri jeho záhrade smerom na Devín.

S krásnymi výhľadmi popri Dunaji sa sedemkilometrovou trasou dostanete popri kameňolome až na hrad Devín. Na vrchol Devínskej Kobyly pokračujte červenou farbou označeným turistickým chodníkom priamo spod hradu. Po výstupe vás ako odmena čakajú výhľady na Rakúsko a Dunaj, ale aj možnosť pokračovať ďalej.

Devínska Kobyla ponúka prakticky nekonečné množstvo krásnych túr v Devínskej lesostepi, národnej prírodnej rezervácie s jedinečnou faunou a flórou. Za zmienku stojí aj lokalita Sandbergu typická pre jeho pieskovcovitú pôdu a viaceré ohrozené a chránené druhy rastlín a zvierat.

 

Náučným chodníkom po lužných lesoch (14 km)

Málokto vie, že neďaleko bratislavskej rafinérie a spaľovne sa nachádza prírodná rezervácia. Biskupické rameno v tejto oblasti obklopuje dokonca stepnú krajinu podobnú africkej savane. Toto územie približuje obyvateľom turistický náučný chodník, ktorý nájdete pod modrou značkou.

Má 12 náučných panelov, okruh dlhý 19 km a nemá takmer žiadne prevýšenie, takže je ideálnou voľbou aj na pokojnú víkendovú prechádzku s celou rodinou.

Nemusíte ho absolvovať celý, vybrať si môžete z troch okruhov, z ktorých najkratší má 6 kilometrov. Najrýchlejšie sa k chodníku dostanete z Bratislavy II., od autobusovej zastávky Slovnaft – Vlčie hrdlo.

 

Po stopách vojenských bunkrov (15 km)

Po roku 1933 začala Bratislava na svojej Petržalskej strane budovať líniu betónových bunkrov, ktoré mali byť súčasťou jej opevnenia. Hoci táto obranná línia nebola nikdy dokončená a mnohé z bunkrov boli zničené, niektoré zostali zachované a je možné ich navštíviť aj dnes. Vďaka práci dobrovoľníkov sa dokonca zopár bunkrov podarilo sprevádzkovať ako múzeá.

Trasa cez petržalské bunkre vám môže zabrať aj celý deň – je len na vás, či prejdete všetky alebo si vyberiete len časť. Ideálnym štartovacím bodom je zastávka Botanická záhrada, kam sa dostanete pohodlne električkou. Odtiaľ si to cez most Lafranconi namierte na petržalskú stranu. V poradí prvý bunker na vás čaká neďaleko rieky.

Odporúčame postupovať s mapou a nevynechať v najmä štvrtý bunker, nazývaný aj Bunker Lány, ktorý je veľmi pekne zrekonštruovaný a nachádza sa v ňom múzeum. Trasa k nemu vám pešo zaberie približne hodinu a pol. Ak sa rozhodnete pokračovať ďalej, prejdite sa až k Bunkru B-S-8, najväčšiemu a najsilnejšiemu vyzbrojenému ťažkému objektu v Bratislave. Táto túra vám síce zaberie len cestou tam 13 kilometrov, no ukáže vám históriu mesta z úplne novej perspektívy.

Či už si vyberiete jednu z našich odporúčaných trás alebo zvolíte vlastnú, Urban Hiking je vynikajúcim spôsobom ako sa rozhýbať, stráviť príjemné voľnočasové chvíle s blízkymi a pokochať sa Bratislavou z iného uhla pohľadu. Určite ho vyskúšajte, ideálne cez víkend – pred náročným týždňom sa budete sa cítiť oddýchnutí a plní života.


Autor: Simona Lichá
Titulná foto: © Nora a Jakub

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.