Mladé mamičky o novej mestskej štvrti Eurovea City: tešíme sa na centrum pre ľudí

Čas čítania: 5 minút

Projekty, ktoré výrazne menia tvár mesta, sú vždy vnímané najintenzívnejšie. Jedným z takých projektov je aj Eurovea City, vízia zóny na brehu Dunaja, ktorá spojí niekoľko projektov JTRE v oblasti do ucelenej štvrte. Na jej hodnotenie sme sa pri príležitosti jej prezentácie spýtali troch známych mamičiek, ktoré už dnes v tejto lokalite trávia veľa času.

Mamičky si lokalitu v okolí Eurovea veľmi obľúbili.

Medzi hosťami, ktorí mali možnosť vidieť celú prezentáciu konceptu Eurovea City doslova z prvého radu, boli aj riaditeľka Bielej noci Zuzana Pacáková, niekdajšia misska a modelka Veronika Vagnerová Husárová a PR manažérka s láskou k móde Barbara Babsy Jagušák. Spýtali sme sa ich na to, aký vzťah majú k tejto zóne dnes a v čom vidia potenciál jej ďalšieho rozvoja.

Miesto, ktoré prirástlo k srdcu

Pre mnohých Bratislavčanov je Eurovea miestom stretávania, trávenia voľného času či nákupov, no najmä miestom zážitkov. Potvrdila to aj Babsy, ktorá býva v komplexe Panaroma City. Jeho lokalita je pre ňu nielen domovom, ale aj miestom, ktoré podľa vlastných slov miluje.

Čím ju dokázalo natoľko osloviť? „Jednoznačne výhľadom a unikátnou atmosférou, ktorú táto časť Bratislavy má jednak vďaka Dunaju a potom vďaka tomu, že tu človek vybaví všetko, čo potrebuje. Je tu shopping, sú tu služby, perfektné kaviarne a reštaurácie, ihriská pre deti a skvelo tu funguje doprava. Je spojením mesta s prírodou, ale aj ponukou voľnočasových aktivít. Počas bežného dňa nemusím nikam inam chodiť, poskytuje mi úplne všetko,“ vysvetľuje.

„Som rada, že budú prepojené miesta, ktoré v Bratislave ešte kultivované neboli,“ hovorí Babsy.

Verejný priestor považuje za najväčšie pozitívum Eurovea aj ďalšia mladá mamička, Zuzana Pacáková: „Páči sa mi hlavne atmosféra. Je to jeden z mála trávnatých verejných priestorov v centre mesta pri vode. Skrátka, dobre sa tu trávi čas. Keď je pekne, s Teom si užívame trávu a výhľady, rád sa kotúľa dole kopcom :). Promenáda má priam prímorskú atmošku.”

Podľa modelky Veroniky Vagnerovej je výnimočnosť štvrti najmä v jej polohe, ktorú oceňujú aj jej rodičia, ktorí v Bratislave nebývajú. „Vždy sa tu stretávame. Otec to má rovno z diaľnice. Rád sem chodí, lebo sa tu ľahko parkuje, má to blízko do celého centra a vie sa rýchlo dostať na všetky smery. Keďže je architekt, celú lokalitu hodnotí veľmi pozitívne aj z profesného pohľadu.“

Odpoveď na otázku, prečo si túto časť mesta obľúbila ona sama, je jednoduchá: „Sadnúť si len tak na trávu a pozerať sa na Dunaj je pre mňa spôsob, akým sa viem odreagovať. Voda upokojuje a občas sa tu cítim ako na dovolenke. Keď je večer a svietia tu lampy, celý tento úsek nábrežia má podľa mňa veľmi romantickú atmosféru.“

„Eurovea City podľa mňa prinesie ešte viac pozitív, a to pre všetkých ľudí, ktorí v Bratislave žijú alebo ju navštívia,“ myslí si o vízii novej štvrte Veronika Vagnerová Husárová.

Dôraz na ľudí

Všetky tri dámy trávia v centre mesta veľa času, a to najmä ako chodci. Veľmi teda ocenili víziu architektky Beth Galí, ktorá predstavila úplne nový pohľad na verejné priestory v Bratislave. Veronika Vagnerová osobitne oceňuje návrh bulváru a kongresového centra: “Bratislava podľa mňa takýto priestor zatiaľ nemá. Bolo by skvelé, ak by to vyšlo,“ hovorí niekdajšia kráľovná krásy.

Promenáda a jej možnosti sú najväčšou pridanou hodnotou aj podľa Barbary Jagušák. „Som rada, že budú prepojené miesta, ktoré v Bratislave ešte kultivované neboli. Mala by tak vzniknúť súvislá promenáda až do centra mesta, čo z môjho pohľadu Bratislave veľmi chýba. Keď sa to celé prepojí, vznikne jednotný celok a ľudia budú môcť prakticky už od mosta Apollo krásne prejsť až k River Parku. “

Španielska architektka pri návrhu Eurovea City vychádzala zo svojich skúseností v Corku, Paríži či Barcelone. Na viacerých príkladoch riešení ukázala, ako obmedzenie áut dokázalo oživiť inak zabudnuté a neatraktívne priestory.

Práve toto považuje za najväčší prínos riaditeľka Bielej noci: „Veľmi ma oslovilo, ako sa v projekte nazerá na autá. Mám pocit, že v Bratislave musia všetci ustupovať autám. Všade, kde môže byť alebo bolo námestie či park, sa postaví parkovisko. Autá sa stávajú prioritou a utláčajú chodcov, cyklistov aj kočíky, čo ja zažívam každý deň. Keby sa podarila plánovaná vízia v prospech iných spôsobov dopravy, ako sú autá, bol by to pekný príklad toho, ako sa to dá robiť inak.“

„Je to veľmi zaujímavé prostredie, ktoré je skvelo navrhnuté,“ hovorí o návrhu verejných priestorov Eurovea City Zuzka Pacáková.

Vízia s potenciálom

Vízia Eurovea City trojicu oslovených mamičiek presvedčila, že môže Bratislavu posunúť správnym smerom. Podľa Veroniky Vagnerovej Husárovej je celé nábrežie už dnes oveľa krajšie ako predtým a ľudia ho môžu využívať. „Predtým sa tu nedalo len tak sedieť a pozerať, cvičiť alebo hrať sa s deťmi. Eurovea City podľa mňa prinesie ešte viac pozitív, a to pre všetkých ľudí, ktorí v Bratislave žijú alebo ju navštívia.“

Rozvoj celej štvrte a jej zmena prinesie niečo nové aj pod most Apollo. Plocha pod ním je v súčasnosti veľmi „hluchá“, a práve na jej budúci vzhľad sa teší Zuzana Pacáková. „Je to zaujímavé prostredie, dnes nevyužité, zabudnuté  a zle prístupné. Vidím v ňom však veľký potenciál nového netradičného verejného priestoru s nádychom industriálu, ktoré sa svojim charakterom môže stať pre mesto unikátne.“

Nová štvrť má ambíciu priniesť množstvo príležitostí pre trávenie času nielen s deťmi.

Pre Babsy sú jednotkou verejné priestory a fakt, že projekt myslí na všetkých Bratislavčanov. „Zastávam názor, že centrum mesta by malo byť najmä pre ľudí. Pre turistov, deti, seniorov, rodiny a ich voľnočasové aktivity. Autá by nemali byť prioritou, a to je v tomto projekte veľmi pekne zakomponované. Ak to všetko vyjde podľa plánov, ktoré sme dnes videli, budem naozaj veľmi rada.“

Eurovea City má priniesť nový pohľad na modernú mestskú štvrť a to, čo by mala ponúkať. Prezentácia jej vízie bola zároveň prvým krokom k postupnému odhaľovaniu detailov o celistvej novej zóne. Vízia posúva centrum mesta k jeho doteraz veľmi prehliadanej dominante – Dunaju; a podľa troch mladých žien, ktoré v meste žijú a celý plán videli medzi prvými, má šancu vyriešiť množstvo problémov, s ktorými sa ako matky a obyvateľky Bratislavy dennodenne stretávajú.


Autor: ©Jakub Stank, Foto: ©Dominika Behúlová

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.